Supervisory Board members Shareholders

Dr. rer. pol. h.c. Francisco Javier Garcia Sanz

Born May 6, 1957 in Madrid, Spain
Citizenship: Spanish
Current occupation: Former Member of the Board of Management of Volkswagen Aktiengesellschaft, Wolfsburg, retired
Curriculum Vitae
With effect from July 1, 2001, the Supervisory Board of Volkswagen AG appointed Francisco Javier Garcia Sanz member of the Board of Management of Volkswagen AG with responsibility for 'Procurement'.
In addition, Francisco Javier Garcia Sanz was named Chairman of the Board of Directors of SEAT, S.A. (Barcelona) in June 2007. He was furthermore appointed Chairman of the Supervisory Board of VfL Wolfsburg-Fußball GmbH on June 1, 2009.
Francisco Javier Garcia Sanz, born on May 6, 1957 in Madrid (Spain), left school with a general certificate of education in 1974 and trained as a wholesale and export clerk at Rewe Handelsgesellschaft mbH in Mainz-Hechtsheim, completing this training in 1976. He then studied Business Management at the Business School in Wiesbaden.
Francisco Javier Garcia Sanz started his professional career as a purchasing clerk at Adam Opel AG in Rüsselsheim in 1979. In 1980, he was appointed purchasing coordinator at GM Espa˜a in Zaragoza (Spain), and three years later Group Leader "Purchasing M + E" at Adam Opel AG in Rüsselsheim.
From 1986 to 1988 he was chemicals purchasing agent at Opel in Rüsselsheim, subsequently holding the position of Director Supply and Export at GM Turkey in Izmir (Turkey) for two years.
In 1990, Francisco Javier Garcia Sanz was appointed Purchasing Executive GM Europe (Electric) at GM Europe. From 1992 to March 1993 he was Executive Director World Wide Purchasing at GM Corporation in Detroit (USA).
Following his move to Volkswagen, Garcia Sanz headed the "Electrics/Electronics Procurement" department from April 1993.
Francisco Javier Garcia Sanz was responsible for Group "Procurement Electrics/Electronics" from December 1993 to the end of 1996. In addition, he was a Member of the Managing Board of SEAT, S.A. in Spain from September 8, 1995 to December 31, 1996.
On November 19, 2008 Garcia Sanz was named an honorary doctorate of the Institute of Business Administration at University of Stuttgart.
 
Supervisory Board Member of HOCHTIEF Aktiengesellschaft since April 23, 2012
Elected until 2021
The following disclosures on mandates have been updated and relate to the status as of May 2018.
b) Criteria Caixa, S.A.U.

  1. Membership in other supervisory boards prescribed by law (as of December 31, 2017)
  2. Membership in comparable domestic and international corporate governing bodies (as of December 31, 2017)


HOCHTIEF shares

Current share prices
Financial Reports

Order and download

Financial Reports